Kurulum 77 (80 Litre)

pdf formatında
indir...

© George Farmer

Geçen yıl, işim gereği birkaç ay yurtdışında bulunmam icab etti ve eve dönüşümde güzel bir akvaryum kurmak istedim. Bu kurulumu planlamam biraz zamanımı aldı ve kurulumun tüm aşamalarını UKAPS forumda paylaştım (www.ukaps.org/forum). Bu paylaşım tam 50.000 tıklama almıştı.

Başlangıçta kaya temalı (iwagumi) bir kurulum düşünmüş olsamda, daha sonra ağaç fosili ve Manzanita köklerini kullanmaya karar verdim. Burada, daha önceleri mosslar hakkında duyduğum bir tekniği uygulamak istiyordum. Bu uygulamada mosslar öncelikle çok küçük parçalara ayrılıyor ve kütüğün yüzeylerine tutturulduktan sonra susuz ancak nemli bir ortamda geliştiriliyordu.

Ben de Tropica ile irtibata geçtim ve onlar da bana moss'u yoğurtla karıştırabileceğim bir yöntemden bahsettiler. Ben de mossları (Riccardia chamedryfolia ve Fissidens fontanus) yoğurt ve R/O suyu ile birlikte blenderdan geçirdim. Daha sonra bu karışımı bir fırça ile istediğim kaya ve kütüklerin üzerine uyguladım.

Kalan bitkilerin tümünü ıslatılmış toprağa (TMC NutraSoil) diktim ve akvaryumun üzerini camla örttüm. Daha sonra hergün içine çok az gübre katılmış R/O suyunu bir spreye doldurarak bitkileri ıslattım. Buna kuru başlangıç yöntemi de deniliyor.

3 hafta sonra akvaryumu su ile doldurdum ve mossları hala yerli yerinde görünce gerçekten rahatlamıştım. Diğer bitkiler kuru başlangıç yönteminde güzel tutundular ancak bazıları su doldurduktan sonraki hayata adapte olamadılar ve eriyip gittiler.

Bu nedenle kuru başlangıç metodunu bundan sonra sadecem moss türleri için uygulamaya karar verdim. Yoğurt ile blender tekniği Riccardia chamedryfolia gibi mini mossları tutturmakta gerçekten çok işe yaramaktadır.

Bu kurulumda daha sonraları farklı bitkiler ekleyip çıkardım. Yaptığım en iyi eklenti Hemianthus 'Cuba' olmuştur ve Eleocharis 'Mini' ile karışarak geliştiğinde oldukça güzel bir taban oluşturmuştur.

     
     
Ekipmanlar Bu kurulumda kullanılan bitkiler
Akvaryum TMC
Hacim 80 L
Işıklandırma 2 x TMC 1500 (30W, 6500K) LED
Taban TMC NutraSoil
Filtre Fluval G3
CO2 25-30ppm
Gübreleme (haftalık) 21 ml Specialised
Bakım süresi (Saat/Hafta) 1-2
1: Eleocharis acicularis 'Mini'
(132B TC)
2 kap
2: Eleocharis
parvula
(132C)
1 kap
3: Hemianthus
callitrichoides 'Cuba'
(048B)
3 kap
4: Echinodorus tenellus
(067)
2 kap
5: Riccardia chamedryfolia (003D)
2 kap
6: Fissidens fontanus
(002F)
5 kap
7: Rotala
'Bonsai'
(033E TC)
1 kap
8: Ludwigia
palustris
(035B)
2 kap
   
9: Rotala
'Green'
(033A)
2 kap
10: Lindernia rotundifolia
(045)
1 kap
   
   
Maydanoz Akvaryum
Bağdat Cad. Nevzat Bey İş Merkezi No: 368/1 Zemin Kat Maltepe - İstanbul
Tel: +90 505 830 36 48
www.aleminebat.com - info@aleminebat.com